574480428 biuro@dkresin.pl

Garaż to miejsce, w którym niełatwo dobrać odpowiednią podłogę. Przecież taka posadzka powinna być łatwa w utrzymaniu i czyszczeniu. Musi też być znacznie bardziej wytrzymała, porównując do podłóg, które stosujemy w domach i mieszkaniach. Jak jednak dotrzeć do rozwiązań, które sprawdzą się w tej sytuacji? Jakie mamy opcje planując wykończenie garażu, z którym łatwo nam będzie żyć? Przeczytacie o tym w poniższym artykule. 


Co na podłogę w garażu? – Możliwości 

Różnego rodzaju wykładziny i panele mogą być estetyczne, lecz nie można powiedzieć, że to dobre rozwiązanie na podłogę w garażu. Najczęściej wybieranymi opcjami, które współcześnie znajdujemy w domach i firmach w Polsce, są posadzki z żywicy, cementu, betonu (niekiedy pomalowanego specjalną farbą) i podłoga z płytek. Jak dobrać, wśród powyższych rozwiązań jedno, które najlepiej wykorzystać w Twoim przypadku? Spójrz na charakterystykę każdego z nich. 


Płytki – przystępna opcja? 

Płytki do garażu wybierane są między innymi ze względu na ich wygląd zewnętrzny, łatwość utrzymania i fakt, że nie nasiąkają. Niekiedy inwestorzy i właściciele wybierają płytki podobnej klasy, jak w kuchni. Warto jednak garaż traktować nieco inaczej i spojrzeć dokładniej, jakiego rodzaju obciążenia będzie musiał wytrzymać podczas codziennego użytkowania. Jeżeli już zdecydujecie się na płytki w garażu, zadbajcie, by: 

  • były odporne na ścieranie (klasa ścieralności od III do V),
  • nie zginały się (odporność na poziomie minimum 25 MPa),
  • były twarde (– 5-6 w skali Mohsa)

I jednocześnie nie nasiąkały. Same płytki należy zamontować na zagruntowane wcześniej podłoże za pomocą kleju do ceramiki (lub gresu / klinkieru). Jeżeli natomiast myślimy nad rodzajem fug, najlepiej wykonać je wykorzystując spoinowe masy epoksydowe. 

Mimo, iż płytki cieszą się jeszcze popularnością, stopniowo obserwuje się inne trendy w planowaniu garaży, które lepiej dopasowują się do gustu właścicieli. A skoro są rozwiązania, które można stosunkowo prosto wdrożyć, są wytrzymałe, a jednocześnie cieszą oko, dlaczego tego nie zrobić? Poznajmy alternatywy dla płytek w garażu. 


Co na podłogę? – Alternatywy dla płytek w garażu

Płytki nie są jedynym rozwiązaniem. To tylko jedna z wielu możliwości, które ma właściciel domu lub firmy, przy której planujemy garaż. Istnieje też kilka innych opcji. Najpopularniejszą wśród wymagających klientów alternatywą dla płytek w garażu są posadzki z żywicy i podłogi betonowe. 

Posadzka z żywicy Współgra niemal z każdym typem wnętrza domu lub firmy, ma ogromne możliwości personalizacji na prośbę klienta, jest wytrzymała i łatwa w utrzymaniu. Nie bez powodu to właśnie ten produkt i wykończenia w garażu widać często na targach branżowych i w pięknych realizacjach. Zarówno komercyjnych, przemysłowych jak prywatnych. 

Podłoga w garażu, którą zdecydowano się wykonać z żywicy (mas epoksydowych, poliuretanowych lub winyloestrowych) są wytrzymałe na ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń, a utrzymanie ich w czystości nie powinno stanowić wyzwania. Co więcej, wspomniany rodzaj posadzki można dopasować do gustu klienta. 

Wielu z nich ceni sobie chociażby ograniczenie poślizgu posypując piaskiem drugą warstwę żywicy. 

Możliwym jest stworzenie posadzki z drukiem. Dowolnie wybrany obraz wtedy będzie widniał w garażu tworząc wyjątkowy, niepowtarzalny charakter wnętrza. Istnieje wiele opcji związanych z posadzką tego rodzaju. Wiemy o tym, bo zależnie od oczekiwań i planów klienta względem użytkowania garażu dobieramy i proponujemy dopasowane rozwiązania. Jak wygląda taki proces? 

Etap 1: Kontakt klienta – Wystarczy skorzystać z danych kontaktowych naszej firmy i spróbować się połączyć. Staramy się odpowiadać szybko i dobrać rozwiązanie odpowiednie rozwiązanie, wraz z krótkim, atrakcyjnym terminem montażu. Głównie montujemy posadzki żywiczne na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i okolic. Wyjaśniamy też chętnie sposoby płatności za usługę i materiały do jej wykonania. 

Etap 2: Dobór rodzaju posadzki, zebranie informacji zwrotnej i ustalenie terminu – Montaż posadzki żywicznej zazwyczaj wymaga kilku dni. Dzieje się tak dlatego, że np. jedna warstwa powinna dokładnie wyschnąć zanim przejdziemy do montażu następnej. Nasza firma posiada wiele terminów realizacji ze względu na umiejętną organizację swojej pracy. 

Etap 3: Realizacja – To moment, w którym podczas pracy z nami otrzymujesz wymarzoną posadzkę żywiczną w garażu. Wytłumaczymy Tobie, jakie najlepiej podejmować działania, aby była ona odpowiednio zadbana i spełniała swoją rolę przez długie lata. 

Jak widać, samo zamontowanie tego rodzaju podłogi nie jest trudne. Zaleca się jednak wykonanie tego z profesjonalistami, gdyż improwizacja bez odpowiednich szkoleń może nie dać odpowiedniego efektu. Istnieje szansa, że taka praca się uda, jednak mało prawdopodobnym jest, by efekt odzwierciedlał oczekiwania, które właściciel nabrał oglądając zdjęcia lub wideo z innych realizacji. 

Inwestorzy cenią sobie w posadzkach żywicznych to, że renowacja jest niezwykle prosta. Trudno znaleźć na rynku rozwiązanie łatwiejsze do odnowienia. 

Wystarczy element dobrze wyczyścić, zmatowić i nanieść tylko jedną warstwę lakieru regeneracyjnego. Całość trwa jeden dzień, a całość znów zaczyna wyglądać jak przed laty, na samym początku. 


Zastosowanie betonu i specjalnej farby 

Podłoga betonowa w garażu i farby do betonu – Wylewka betonowa może pełnić różne funkcje w naszym garażu. Może ona stanowić podłoże, na którym powstaje posadzka. Co jednak ciekawe, sama może się nią stać. Stanie się ją, gdy odpowiednio ją zabezpieczymy. Pamiętajmy, że musi finalnie stać się gładka, wytrzymała, równa, a także ułożona z niewielkim (1,5%-2%) spadkiem w stronę bramki lub kratki ściekowej. 

Samą podłogę betonową w garażu swobodnie pomalujemy specjalnie przeznaczonymi do tego celu farbami. Służą one do zmniejszenia nasiąkliwości, lecz doskonale sprawdzają się w ulepszaniu ogólnej estetyki. Jeżeli weźmiemy pod uwagę również inne części realizacji, a podłoga taka będzie do nich pasować, zaleca się jej użyć. Oczywiście tylko w sytuacji, gdy jest zgodna z gustem właściciela, a z jakichś powodów nie zdecydował się on na posadzkę z żywicy. 

Powłokę malarską możemy wykonać z nawierzchniową farbą przeznaczoną specjalnie dla betonu. Wybierzemy wtedy wśród mineralnych i żywicznych (są jedno lub dwuskładnikowe). Twardym, lecz drogim rozwiązaniem dla klienta okazują się powłoki grubowarstwowe. Posiadają one aż do 5 mm grubości. Uzyskamy efekt matu lub połysku zależnie od tego, jaki produkt do malowania wybierzemy. Praktycznie i dla bezpieczeństwa pomieszczenia, jakim jest garaż, zaleca się rozszerzenie nieco obszaru malowania. W miejscu, gdzie malujemy podłogę, zaleca się pomalowanie również ok. 10 cm pasa tuż nad posadzką w garażu. 

Cement jako posadzka – Decydując się na cement, musimy szczególnie uważać i dokładnie sprawdzić samą masę. Zweryfikujmy, czy ta, którą znaleźliśmy na podłogę do garażu, może posłużyć w takim celu. Dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja takiego wyboru ze specjalistą, który oceni wylewkę z cementu i wyda na jej temat opinię. Podobnie, jak przypadku betonu, warto podłogę z cementu następnie jeszcze pomalować specjalną farbą dla zwiększenia atrakcyjności i zmniejszenia wchłanialności.


Podsumowanie – Co najlepiej położyć na podłogę w garażu? 

Powyżej opisaliśmy każdą z popularnych opcji wykonania posadzki w garażu przy domu lub firmie. Naszym zdaniem najwygodniejsze rozwiązanie, które sprawdza się później przez lata stanowi posadzka żywiczna. Sprawdza się ona tak samo dobrze, jak w różnego rodzaju wnętrzach przemysłowych, gdzie również cieszy się popularnością. Należy jednak wspomnieć, że nie jest to najtańsze rozwiązanie i nie każdy jest w stanie sobie na nie pozwolić. Wtedy pozostaje nam wybierać wśród innym opcji. 

Każda opcja ma swoje wady i zalety. Jako specjaliści, którzy działają na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i okolic, między innymi w województwie lubuskim, jesteśmy w stanie udzielić fachowej rady. Wystarczy się z nami skontaktować, a my szczegółowo opowiemy o kosztach robocizny i produktów.

Facebook